CR1075R0F is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 7,798
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 73,349
Datasheet
Vishay Dale
YAGEO
Stackpole Electronics Inc
Cal-Chip Electronics, Inc.
75 Ohms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thick Film
CR1075R0F
DigiKey Part Number
2997-CR1075R0FTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CR1075R0F
Description
RES SMD 75 OHM 1% 1/8W 0805
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CR1075R0F Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)