CR105113F
DigiKey Part Number
2997-CR105113FTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CR105113F
Description
RES SMD 511K OHM 1% 1/8W 0805
Customer Reference
Detailed Description
511 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thick Film
EDA/CAD Models
CR105113F Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)