MLX91221KDC-ABR-050-RE
DigiKey Part Number
413-MLX91221KDC-ABR-050-RETR-ND - Tape & Reel (TR)
413-MLX91221KDC-ABR-050-RECT-ND - Cut Tape (CT)
413-MLX91221KDC-ABR-050-REDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLX91221KDC-ABR-050-RE
Description
CURRENT SENSOR HE 50A 8-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 50A 1 Channel Hall Effect Bidirectional 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MLX91221KDC-ABR-050-RE Models
Category
Linearity
±0.6%
Mfr
Voltage - Supply
3.135V ~ 3.465V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Response Time
2µs
Part Status
Active
Current - Supply (Max)
26mA
For Measuring
AC/DC
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Sensor Type
Polarization
Bidirectional
Current - Sensing
Mounting Type
Number of Channels
1
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Output
Ratiometric, Voltage
Supplier Device Package
8-SOIC
Sensitivity
25mV/A
Base Product Number
Frequency
DC ~ 300kHz