MLX91221KDC-ABR-020-RE | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MLX91221KDC-ABR-020-RE |
Description | CURRENT SENSOR HE 20A 8-SOIC |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Current Sensor 20A 1 Channel Hall Effect Bidirectional 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Linearity ±0.6% |
Mfr | Voltage - Supply 3.135V ~ 3.465V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Response Time 2µs |
Part Status Active | Current - Supply (Max) 26mA |
For Measuring AC/DC | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Sensor Type | Polarization Bidirectional |
Current - Sensing | Mounting Type |
Number of Channels 1 | Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
Output Ratiometric, Voltage | Supplier Device Package 8-SOIC |
Sensitivity 62.5mV/A | Base Product Number |
Frequency DC ~ 300kHz |