UF80B12-BWHR is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Qualtek
In Stock: 93
Datasheet
Fan Tubeaxial 115VAC Square - 80mm L x 80mm H Ball 24.0 CFM (0.672m³/min) 2 Wire Leads
UF80B12-BWHR
UF80B12-BWHR
UF80B12-BWHR
DigiKey Part Number
1570-1016-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UF80B12-BWHR
Description
FAN AXIAL 80X25MM 115VAC
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Noise
35.0dB(A)
Manufacturer
Mechatronics Fan Group
Power (Watts)
11.00W
Series
RPM
3100 RPM
Packaging
Bulk
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
-40 ~ 158°F (-40 ~ 70°C)
Voltage - Rated
115VAC
Approval Agency
CE, cUL, TUV, UL
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Weight
0.617 lb (279.87 g)
Width
25.00mm
Current Rating (Amps)
0.120A
Air Flow
24.0 CFM (0.672m³/min)
Material - Frame
Aluminum
Static Pressure
0.220 in H2O (54.8 Pa)