UF318AAA12-H1C4A-CC
DigiKey Part Number
1570-1866-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UF318AAA12-H1C4A-CC
Description
FAN IMP MTRZ 318X154.4MM 115VAC
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Motorized Impellers 115VAC Round - 318mm Dia Ball 1165.0 CFM (32.62m³/min) 4 Wire Leads
Category
Features
Conformal Coating, Permanent Split Capacitor Motor, Thermal Overload Protector (TOP)
Manufacturer
Mechatronics Fan Group
Noise
66.0dB(A)
Series
Power (Watts)
160W
Packaging
Bulk
RPM
1580 RPM
Part Status
Active
Termination
4 Wire Leads
Voltage - Rated
115VAC
Operating Temperature
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Size / Dimension
Round - 318mm Dia
Approval Agency
CE, cUL, TUV, UL
Width
154.4mm
Weight
8.3 lbs (3.8 kg)
Air Flow
1165.0 CFM (32.62m³/min)
Current Rating (Amps)
1.43A
Static Pressure
1.600 in H2O (398.6 Pa)