LPT92A99-BWHR-2EM-EX
DigiKey Part Number
1570-LPT92A99-BWHR-2EM-EX-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LPT92A99-BWHR-2EM-EX
Description
EC FAN AXIAL 92X92X38MM 100-240V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 115/230VAC Square - 92mm L x 92mm H Ball 50.0 CFM (1.40m³/min) 2 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart, Dual Voltage, Electronic Commutation (EC)
Manufacturer
Mechatronics Fan Group
Noise
43.0dB(A)
Series
Power (Watts)
4.80W, 5.20W
Packaging
Bulk
RPM
3850 RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
115/230VAC
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Size / Dimension
Square - 92mm L x 92mm H
Approval Agency
ATEX
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
0.050A/0.080A
Air Flow
50.0 CFM (1.40m³/min)
Voltage Range
95 ~ 264VAC
Static Pressure
0.330 in H2O (82.2 Pa)