LPF-40D-15
DigiKey Part Number
1866-3202-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LPF-40D-15
Description
LED DRIVER CC AC/DC 9-15V 2.67A
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.67A 9 ~ 15V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Power (Watts)
40 W
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Voltage - Isolation
3.75 kV
Series
Dimming
Analog, PWM
Packaging
Box
Features
OCP, OTP, OVP, SCP
Part Status
Active
Ratings
IP67
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C
Type
Constant Current
Efficiency
85%
Topology
AC DC Converter
Termination Style
Wire Leads
Number of Outputs
1
Size / Dimension
6.40" L x 1.69" W x 1.26" H (162.5mm x 43.0mm x 32.0mm)
Voltage - Input (Min)
90VAC
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, ENEC, PSE, TUV
Voltage - Input (Max)
305VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output
9 ~ 15V
Base Product Number
Current - Output (Max)
2.67A