LPC-20-700
DigiKey Part Number
1866-3149-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LPC-20-700
Description
LED DRIVER CC AC/DC 9-30V 700MA
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
700mA 9 ~ 30V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Current - Output (Max)
700mA
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Power (Watts)
21 W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Features
OVP
Part Status
Active
Ratings
IP67
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C
Type
Constant Current
Efficiency
83%
Topology
AC DC Converter
Termination Style
Wire Leads
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.65" L x 1.38" W x 1.02" H (118.0mm x 35.0mm x 26.0mm)
Voltage - Input (Min)
90VAC
Approval Agency
CE, TUV, UR
Voltage - Input (Max)
264VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output
9 ~ 30V