SMCJ1.5KE56CAHE3-TP is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
77V Clamp 19.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
SMCJ1.5KE56CAHE3-TP
DigiKey Part Number
353-SMCJ1.5KE56CAHE3-TP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ1.5KE56CAHE3-TP
Description
TVS DIODE 47.8VWM 77VC DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
47.8V
Voltage - Breakdown (Min)
53.2V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
77V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
19.7A