SMBJ16A-TP
DigiKey Part Number
SMBJ16A-TPMSTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMBJ16A-TPMSCT-ND - Cut Tape (CT)
SMBJ16A-TPMSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ16A-TP
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
26V Clamp 23.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
23.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
16V
Voltage - Breakdown (Min)
17.8V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
26V