MCU029N10YLHE3-TP
DigiKey Part Number
353-MCU029N10YLHE3-TPTR-ND - Tape & Reel (TR)
353-MCU029N10YLHE3-TPCT-ND - Cut Tape (CT)
353-MCU029N10YLHE3-TPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCU029N10YLHE3-TP
Description
N-CHANNEL MOSFET,DPAK
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 27A (Tc) 53W (Tj) Surface Mount TO-252 (DPAK)
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
12.7 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
537 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
53W (Tj)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Supplier Device Package
TO-252 (DPAK)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
29mOhm @ 20A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 250µA