GBU25L06-BP
DigiKey Part Number
353-GBU25L06-BPTR-ND - Tape & Reel (TR)
353-GBU25L06-BPCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GBU25L06-BP
Description
BRIDGE RECT 1PHASE 600V 25A GBU
Customer Reference
Detailed Description
Bridge Rectifier Single Phase Standard 600 V Through Hole GBU
Category
Current - Average Rectified (Io)
25 A
Manufacturer
MCC (Micro Commercial Components)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
920 mV @ 12.5 A
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 600 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Diode Type
Single Phase
Package / Case
4-SIP, GBU
Technology
Standard
Supplier Device Package
GBU
Voltage - Peak Reverse (Max)
600 V