GBU15K-BP
DigiKey Part Number
GBU15K-BPMS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GBU15K-BP
Description
BRIDGE RECT 1PHASE 800V 15A GBU
Customer Reference
Detailed Description
Bridge Rectifier Single Phase Standard 800 V Through Hole GBU
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 7.5 A
Manufacturer
MCC (Micro Commercial Components)
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 800 V
Packaging
Tube
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Diode Type
Single Phase
Package / Case
4-SIP, GBU
Technology
Standard
Supplier Device Package
GBU
Voltage - Peak Reverse (Max)
800 V
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io)
15 A