CSPSBULC1V5LB-TP
DigiKey Part Number
353-CSPSBULC1V5LB-TPTR-ND - Tape & Reel (TR)
353-CSPSBULC1V5LB-TPCT-ND - Cut Tape (CT)
353-CSPSBULC1V5LB-TPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSPSBULC1V5LB-TP
Description
TVS DIODE 1.5VWM 2.9VC CSP10062
Customer Reference
Detailed Description
2.9V (Typ) Clamp 4A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount CSP1006-2
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
4A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
13W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Capacitance @ Frequency
0.2pF @ 1MHz
Bidirectional Channels
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
1.5V (Max)
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
4.5V
Package / Case
0402 (1006 Metric)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
2.9V (Typ)