BZT52C5V6T-TP is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Panjit International Inc.
In Stock: 13,361
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Nexperia USA Inc.
Diodes Incorporated
onsemi
Zener Diode 5.6 V 200 mW ±7% Surface Mount SOD-523
Micro Commercial Components Corporate Video
BZT52C5V6T-TP
DigiKey Part Number
BZT52C5V6T-TPMSTR-ND - Tape & Reel (TR)
BZT52C5V6T-TPMSCT-ND - Cut Tape (CT)
BZT52C5V6T-TPMSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C5V6T-TP
Description
DIODE ZENER 5.6V 200MW SOD523
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 2 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±7%
Supplier Device Package
SOD-523
Power - Max
200 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
40 Ohms