BZT52C4V3SHE3-TP is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Good-Ark Semiconductor
In Stock: 13,311
Datasheet
Parametric Equivalent
onsemi
In Stock: 2,293
Datasheet
Zener Diode 4.3 V 200 mW ±5% Surface Mount SOD-323
SOD 323
BZT52C4V3SHE3-TP
DigiKey Part Number
353-BZT52C4V3SHE3-TP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C4V3SHE3-TP
Description
DIODE ZENER 4.3V 200MW SOD323
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Packaging
Bulk
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
200 mW
Supplier Device Package
SOD-323
Impedance (Max) (Zzt)
90 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 µA @ 1 V