BAS40-04-TP
DigiKey Part Number
BAS40-04TPMSTR-ND - Tape & Reel (TR)
BAS40-04TPMSCT-ND - Cut Tape (CT)
BAS40-04TPMSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BAS40-04-TP
Description
DIODE ARR SCHOTT 40V 200MA SOT23
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Series Connection 40 V 200mA (DC) Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BAS40-04-TP Models
Category
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Manufacturer
MCC (Micro Commercial Components)
Reverse Recovery Time (trr)
5 ns
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 nA @ 30 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 125°C
Diode Configuration
1 Pair Series Connection
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Schottky
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Supplier Device Package
SOT-23
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
200mA (DC)
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 40 mA