AZ23C10-TP is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 5,878
Datasheet
Panjit International Inc.
Panjit International Inc.
Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 10 V 300 mW ±5% SOT-23
SOT 23
AZ23C10-TP
DigiKey Part Number
353-AZ23C10-TP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ23C10-TP
Description
DIODE ZENER ARRAY 10V SOT-23
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms
Manufacturer
MCC (Micro Commercial Components)
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 7.5 V
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Configuration
1 Pair Common Anode
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
10 V
Supplier Device Package
SOT-23
Tolerance
±5%
Base Product Number
Power - Max
300 mW