AK10-430C-BP is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
625V Clamp 10000A (10kA) (8/20µs) Ipp Tvs Diode Through Hole AK
Micro Commercial Components Corporate Video
AK10-430C-BP
DigiKey Part Number
AK10-430C-BPMS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AK10-430C-BP
Description
TVS DIODE 430VWM 625VC AK
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
625V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
10000A (10kA) (8/20µs)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Bidirectional Channels
1
Package / Case
Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
430V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
440V