SBS12M1PC | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 458-1419-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SBS12M1PC |
Description | BUZZER MAGNETIC 44.45MM TH |
Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Buzzers Indicator, Internally Driven Magnetic 40 ~ 200mA 2.075kHz 95dB @ 9V, 10cm Through Hole PC Pins |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SBS12M1PC Models |
Category | Sound Pressure Level (SPL) 95dB @ 9V, 10cm |
Manufacturer Mallory Sonalert Products Inc. | Current - Supply 40 ~ 200mA |
Packaging Bulk | Port Location Top |
Part Status Active | Operating Temperature -30°C ~ 65°C |
Driver Circuitry Indicator, Internally Driven | Approval Agency cUL, UL |
Input Type DC | Ratings Medical |
Voltage Range 9 ~ 12V | Mounting Type Through Hole |
Frequency 2.075kHz | Termination PC Pins |
Technology Magnetic | Size / Dimension 1.750" Dia (44.45mm) |
Operating Mode Pin Selectable | Height - Seated (Max) 0.591" (15.00mm) |