FL1P-22NA-1-R110V | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 458-1954-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | FL1P-22NA-1-R110V |
Description | LED PNL IND RED 29MM SRW TER |
Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | LED Panel Indicator Red 35° 110V 20mA Screw Terminal |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current 20mA |
Manufacturer Mallory Sonalert Products Inc. | Panel Cutout Shape Round |
Series | Panel Cutout Dimensions 0.87" (22.00mm) |
Packaging Bulk | Lens Size 29.00mm Dia |
Part Status Active | Lens Style Round with Flat Top |
Type LED | Millicandela Rating 1000 ~ 1500mcd |
Lamp Color Red | Viewing Angle 35° |
Lens Color Red | Termination Style Screw Terminal |
Ratings AC/DC | Ingress Protection IP50 |
Voltage 110V |