Image for MP-7070-T110-27-80 is not available
MP-7070-T110-27-80
DigiKey Part Number
1214-MP-7070-T110-27-80TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MP-7070-T110-27-80
Description
LED MP7070 WARM WHT 2700K 2828
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting MP-7070 White, Warm 2700K 37.7V 280mA 120° 2828 (7070 Metric)
Category
Lumens/Watt @ Current - Test
131 lm/W
Mfr
CRI (Color Rendering Index)
80
Series
Current - Max
350mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Viewing Angle
120°
Part Status
Not For New Designs
Mounting Type
Surface Mount
Color
Package / Case
2828 (7070 Metric)
CCT (K)
2700K
Supplier Device Package
2828
Flux @ 25°C, Current - Test
1380lm (Typ)
Size / Dimension
0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
Current - Test
280mA
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
37.7V
Thermal Resistance of Package
1.8°C/W