MP-2835-12D2-27-80 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Lumileds
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Lumileds
In Stock: 0
Datasheet
Image for MP-2835-12D2-27-80 is not available
MP-2835-12D2-27-80
DigiKey Part Number
1214-MP-2835-12D2-27-80TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MP-2835-12D2-27-80
Description
LED WARM WHT 2700K 1411
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting - White, Warm 2700K 2.69V 65mA 120° 1411 (3528 Metric)
Category
CRI (Color Rendering Index)
80
Mfr
Current - Max
400mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Viewing Angle
120°
Part Status
Not For New Designs
Mounting Type
Surface Mount
Color
Package / Case
1411 (3528 Metric)
CCT (K)
2700K
Supplier Device Package
1411
Flux @ 25°C, Current - Test
34lm (Typ)
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Current - Test
65mA
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.69V
Thermal Resistance of Package
12°C/W