MP-2835-1100-PG
DigiKey Part Number
1214-MP-2835-1100-PGTR-ND - Tape & Reel (TR)
1214-MP-2835-1100-PGCT-ND - Cut Tape (CT)
1214-MP-2835-1100-PGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MP-2835-1100-PG
Description
LED MP2835
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting Color MP-2835 Horticulture Green 520nm 1113 (2835 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MP-2835-1100-PG Models
Category
Luminous Flux @ Current/Temperature
100mW (Typ)
Mfr
Temperature - Test
25°C
Series
Viewing Angle
120°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Not For New Designs
Package / Case
1113 (2835 Metric)
Color
Supplier Device Package
2835
Wavelength
520nm
Size / Dimension
0.110" L x 0.138" W (2.80mm x 3.50mm)
Current - Test
60mA
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.82V
Thermal Resistance of Package
22°C/W
Current - Max
240mA