CXM-3-35-80-9-AC40-F5-3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Luminus Devices Inc.
In Stock: 0
Datasheet
LED Lighting COBs, Engines, Modules Chip On Board (COB) CXM-3 Gen3 White, Warm Square
CXM-3-35-80-9-AC40-F5-3
DigiKey Part Number
1214-CXM-3-35-80-9-AC40-F5-3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CXM-3-35-80-9-AC40-F5-3
Description
GENERATION 4 STANDARD COB PRODUC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature - Test
85°C
Manufacturer
Luminus Devices Inc.
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
8.5V
Series
Lumens/Watt @ Current - Test
131 lm/W
Packaging
Tray
Current - Max
800mA
Part Status
Active
CRI (Color Rendering Index)
80
Type
Chip On Board (COB)
Viewing Angle
120°
Color
White, Warm
Size / Dimension
13.50mm L x 13.50mm W
CCT (K)
3500K 3-Step MacAdam Ellipse
Height
1.37mm
Configuration
Square
Light Emitting Surface (LES)
3.50mm Dia
Luminous Flux @ Current/Temperature
355lm (Typ)
Lens Type
Flat
Current - Test
320mA