CXM-14-35-80-36-AC00-F2-2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Luminus Devices Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Luminus Devices Inc.
In Stock: 0
Datasheet
LED Lighting COBs, Engines, Modules Chip On Board (COB) CXM-14 White, Warm Square
CXM-14-35-80-36-AC00-F2-2
DigiKey Part Number
CXM-14-35-80-36-AC00-F2-2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CXM-14-35-80-36-AC00-F2-2
Description
LED COB CXM-14 WARM WHT SQ 3500K
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature - Test
85°C
Manufacturer
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
35V
Series
Lumens/Watt @ Current - Test
124 lm/W
Packaging
Tray
Current - Max
1A
Part Status
Active
CRI (Color Rendering Index)
80
Type
Chip On Board (COB)
Viewing Angle
120°
Color
White, Warm
Size / Dimension
19.00mm L x 19.00mm W
CCT (K)
3500K 2-Step MacAdam Ellipse
Height
1.37mm
Configuration
Square
Light Emitting Surface (LES)
13.50mm Dia
Luminous Flux @ Current/Temperature
2090lm (Typ)
Lens Type
Flat
Current - Test
480mA