CTM-14-RGBW-24-TW01
DigiKey Part Number
1214-CTM-14-RGBW-24-TW01-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CTM-14-RGBW-24-TW01
Description
LED CTM14 RGBW
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting COBs Engines Modules LED Module - Red, Green, Blue, White (RGBW) Rectangle
Category
Temperature - Test
85°C
Manufacturer
Luminus Devices Inc.
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
24V
Packaging
Tray
Lumens/Watt @ Current - Test
20 lm/W Red, 135 lm/W Green, 24 lm/W Blue, 91 lm/W White
Part Status
Active
Current - Max
250mA
Type
LED Module
CRI (Color Rendering Index)
90
Color
Red, Green, Blue, White (RGBW)
Viewing Angle
130°
CCT (K)
2700K
Size / Dimension
24.00mm L x 20.00mm W
Wavelength
625nm, 530nm, 458nm
Height
1.58mm
Configuration
Rectangle
Light Emitting Surface (LES)
14.50mm Dia
Luminous Flux @ Current/Temperature
94lm Red, 650lm Green, 115lm Blue, 436lm White
Lens Type
Flat
Current - Test
200mA Red, 200mA Green, 200mA Blue, 200mA White