CLM-9-50-95-18-AC40-F5-3
DigiKey Part Number
1214-CLM-9-50-95-18-AC40-F5-3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CLM-9-50-95-18-AC40-F5-3
Detailed Description
LED Lighting COBs Engines Modules Chip On Board (COB) CLM-9 Gen 4 White, Cool Square
Category
Temperature - Test
85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
16.8V
Series
Lumens/Watt @ Current - Test
125 lm/W
Current - Max
1.8A
CRI (Color Rendering Index)
95
Color
White, Cool
Size / Dimension
13.50mm L x 13.50mm W
CCT (K)
5000K 3-Step MacAdam Ellipse
Height
1.37mm
Light Emitting Surface (LES)
9.80mm Dia
Luminous Flux @ Current/Temperature
1050lm (Typ)
Current - Test
500mA