CIM-22-35-90-36-TC62-F7-2 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Cree LED
Cree LED
Image for CIM-22-35-90-36-TC62-F7-2 is not available
CIM-22-35-90-36-TC62-F7-2
DigiKey Part Number
1214-CIM-22-35-90-36-TC62-F7-2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CIM-22-35-90-36-TC62-F7-2
Description
CIM-22-35-90-36-TC62-F7-2
Temperature - Test
85°C
Manufacturer
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
33.2V
Series
Lumens/Watt @ Current - Test
155 lm/W
Current - Max
2.6A
CRI (Color Rendering Index)
90
Size / Dimension
28.00mm L x 28.00mm W
CCT (K)
3500K 2-Step MacAdam Ellipse
Height
1.37mm
Light Emitting Surface (LES)
22.00mm Dia
Luminous Flux @ Current/Temperature
5095lm (Typ)
Current - Test
990mA