CIM-14-50-90-36-TC60-F7-2 is available for purchase but is not normally stocked.
Cree LED
Samsung Semiconductor, Inc.
In Stock: 228
Samsung Semiconductor, Inc.
In Stock: 105
Image for CIM-14-50-90-36-TC60-F7-2 is not available
CIM-14-50-90-36-TC60-F7-2
DigiKey Part Number
1214-CIM-14-50-90-36-TC60-F7-2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CIM-14-50-90-36-TC60-F7-2
Description
CIM-14-50-90-36-TC60-F7-2
Detailed Description
LED Lighting COBs Engines Modules Chip On Board (COB) CIM-14 Gen6 White, Cool Square
Category
Temperature - Test
85°C
Manufacturer
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
33.1V
Series
Lumens/Watt @ Current - Test
155 lm/W
Current - Max
1.2A
Color
White, Cool
Size / Dimension
19.00mm L x 19.00mm W
CCT (K)
5000K 2-Step MacAdam Ellipse
Height
1.40mm
Light Emitting Surface (LES)
14.30mm Dia
Luminous Flux @ Current/Temperature
2305lm (Typ)
Current - Test
450mA