CIM-14-35-90-36-TC60-F7-3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Luminus Devices Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Luminus Devices Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Cree LED
Cree LED
Image for CIM-14-35-90-36-TC60-F7-3 is not available
CIM-14-35-90-36-TC60-F7-3
DigiKey Part Number
1214-CIM-14-35-90-36-TC60-F7-3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CIM-14-35-90-36-TC60-F7-3
Description
CIM-14-35-90-36-TC60-F7-3
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting COBs Engines Modules Chip On Board (COB) CIM-14 Gen6 White, Warm Square
Category
Temperature - Test
85°C
Manufacturer
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
33.1V
Series
Lumens/Watt @ Current - Test
151 lm/W
Packaging
Tray
Current - Max
1.2A
Part Status
Active
CRI (Color Rendering Index)
90
Type
Chip On Board (COB)
Viewing Angle
120°
Color
White, Warm
Size / Dimension
19.00mm L x 19.00mm W
CCT (K)
3500K 3-Step MacAdam Ellipse
Height
1.40mm
Configuration
Square
Light Emitting Surface (LES)
14.30mm Dia
Luminous Flux @ Current/Temperature
2255lm (Typ)
Lens Type
Flat
Current - Test
450mA