CHM-14-35-90-36-AC00-F2-3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Luminus Devices Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Luminus Devices Inc.
In Stock: 0
Datasheet
LED Lighting COBs, Engines, Modules Chip On Board (COB) CHM-14 White, Warm Square
CHM-14-35-90-36-AC00-F2-3
DigiKey Part Number
CHM-14-35-90-36-AC00-F2-3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CHM-14-35-90-36-AC00-F2-3
Description
LED COB CHM14 WARM WHT SQU 3500K
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature - Test
85°C
Manufacturer
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
35V
Series
Lumens/Watt @ Current - Test
99 lm/W
Packaging
Tray
Current - Max
1.44A
Part Status
Not For New Designs
CRI (Color Rendering Index)
90
Type
Chip On Board (COB)
Viewing Angle
120°
Color
White, Warm
Size / Dimension
19.00mm L x 19.00mm W
CCT (K)
3500K 3-Step MacAdam Ellipse
Height
1.37mm
Configuration
Square
Light Emitting Surface (LES)
13.50mm Dia
Luminous Flux @ Current/Temperature
2495lm (Typ)
Lens Type
Flat
Current - Test
720mA