ZPCX2P5M561E
DigiKey Part Number
4491-ZPCX2P5M561ETR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Zowie Technology Corporation
Manufacturer Product Number
ZPCX2P5M561E
Description
CAP ALUM POLY 560UF 20% 2.5V SMD
Customer Reference
Detailed Description
560 µF 2.5 V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 6mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Zowie Technology Corporation
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Series
Ripple Current @ High Frequency
7500 mA @ 100 kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Lead Spacing
0.063" (1.60mm)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Type
Polymer
Height - Seated (Max)
0.075" (1.90mm)
Capacitance
560 µF
Surface Mount Land Size
0.102" L x 0.039" W (2.60mm x 1.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Rated
2.5 V
Package / Case
2917 (7343 Metric)
ESR (Equivalent Series Resistance)
6mOhm