L2C6-40803R12A2200
DigiKey Part Number
1416-L2C6-40803R12A2200-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L2C6-40803R12A2200
Description
NEUTRAL-WHITE COB 80 CRI
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting COBs Engines Modules Chip On Board (COB) LUXEON CS CoB Gen 2 White, Neutral Square
Category
Temperature - Test
85°C
Manufacturer
Lumileds
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
51V
Series
Lumens/Watt @ Current - Test
173 lm/W
Packaging
Tube
Current - Max
2.7A
Part Status
Active
CRI (Color Rendering Index)
80
Type
Chip On Board (COB)
Viewing Angle
115°
Color
White, Neutral
Size / Dimension
28.00mm L x 28.00mm W
CCT (K)
4000K 3-Step MacAdam Ellipse
Height
1.60mm
Configuration
Square
Light Emitting Surface (LES)
22.00mm Dia
Luminous Flux @ Current/Temperature
9554lm (Typ)
Lens Type
Flat
Current - Test
1.08A