L2C5-35901208F15B0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Lumileds
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Lumileds
In Stock: 0
Datasheet
Image for L2C5-35901208F15B0 is not available
L2C5-35901208F15B0
DigiKey Part Number
1416-L2C5-35901208F15B0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L2C5-35901208F15B0
Description
LED COB LUXEON WM WHT RECT 3500K
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting COBs Engines Modules Chip On Board (COB) LUXEON CoB Core Range White, Warm Rectangle
Category
Temperature - Test
85°C
Manufacturer
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
34.7V
Series
Lumens/Watt @ Current - Test
135 lm/W
Packaging
Tube
Current - Max
1.8A
Part Status
Active
CRI (Color Rendering Index)
90
Type
Chip On Board (COB)
Viewing Angle
115°
Color
White, Warm
Size / Dimension
24.00mm L x 20.00mm W
CCT (K)
3500K 3-Step MacAdam Ellipse
Height
1.50mm
Configuration
Rectangle
Light Emitting Surface (LES)
15.00mm Dia
Luminous Flux @ Current/Temperature
4205lm (Typ)
Lens Type
Flat
Current - Test
900mA