L2C4-27903M03F0900 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Lumileds
In Stock: 0
Parametric Equivalent
Lumileds
In Stock: 0
Image for L2C4-27903M03F0900 is not available
L2C4-27903M03F0900
DigiKey Part Number
1416-L2C4-27903M03F0900-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L2C4-27903M03F0900
Description
LED COB WARM WHT SQU 2700K
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting COBs Engines Modules Chip On Board (COB) LUXEON CX Plus CoB Gen 2 White, Warm Square
Category
Temperature - Test
85°C
Manufacturer
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
35V
Series
Lumens/Watt @ Current - Test
115 lm/W
Packaging
Tray
Current - Max
700mA
Part Status
Active
CRI (Color Rendering Index)
90
Type
Chip On Board (COB)
Viewing Angle
115°
Color
White, Warm
Size / Dimension
15.85mm L x 15.85mm W
CCT (K)
2700K 3-Step MacAdam Ellipse
Height
1.50mm
Configuration
Square
Light Emitting Surface (LES)
9.00mm Dia
Luminous Flux @ Current/Temperature
1405lm (Typ)
Lens Type
Flat
Current - Test
350mA