Image for L1MX-307006V500000 is not available
L1MX-307006V500000
DigiKey Part Number
1416-L1MX-307006V500000TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L1MX-307006V500000
Description
LED LUXEON WARM WHT 3000K 2828
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting LUXEON MX White, Warm 3000K 5-Step MacAdam Ellipse 5.65V 1.4A 120° 2828 (7070 Metric)
Category
Lumens/Watt @ Current - Test
161 lm/W
Mfr
CRI (Color Rendering Index)
70
Series
Current - Max
3A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Viewing Angle
120°
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Color
Package / Case
2828 (7070 Metric)
CCT (K)
3000K 5-Step MacAdam Ellipse
Supplier Device Package
2828
Flux @ 85°C, Current - Test
1161lm (Typ)
Size / Dimension
0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
Flux @ 25°C, Current - Test
1270lm (Typ)
Height - Seated (Max)
0.152" (3.87mm)
Current - Test
1.4A
Thermal Resistance of Package
1.25°C/W
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
5.65V