L130-2790001400001
DigiKey Part Number
1416-1708-2-ND - Tape & Reel (TR)
1416-1708-1-ND - Cut Tape (CT)
1416-1708-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L130-2790001400001
Description
LED LUXEON WARM WHT 2700K 3014
Detailed Description
LED Lighting LUXEON 3014 White, Warm 2700K 3.1V 60mA 116° 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
L130-2790001400001 Models
Category
CRI (Color Rendering Index)
90
Mfr
Current - Max
100mA
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Color
Supplier Device Package
3014
Size / Dimension
0.114" L x 0.055" W (2.90mm x 1.40mm)
Flux @ 25°C, Current - Test
19lm (Typ)
Height - Seated (Max)
0.033" (0.83mm)
Current - Test
60mA
Thermal Resistance of Package
35°C/W
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3.1V