L128-5070HA35000B1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Lumileds
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Lumileds
In Stock: 0
Datasheet
LED Lighting LUXEON 2835 Architectural White, Cool 5000K 2.71V 65mA 120° 1411 (3528 Metric)
L128-5070HA35000B1
DigiKey Part Number
1416-L128-5070HA35000B1TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L128-5070HA35000B1
Description
LED LUXEON COOL WHITE 5000K 1411
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
CRI (Color Rendering Index)
70
Mfr
Current - Max
480mA
Series
Viewing Angle
120°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Color
Supplier Device Package
1411
CCT (K)
5000K
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Flux @ 25°C, Current - Test
39lm (Typ)
Height - Seated (Max)
0.030" (0.75mm)
Current - Test
65mA
Thermal Resistance of Package
10°C/W
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.71V