L128-3590HA35000K1
DigiKey Part Number
1416-L128-3590HA35000K1TR-ND - Tape & Reel (TR)
1416-L128-3590HA35000K1CT-ND - Cut Tape (CT)
1416-L128-3590HA35000K1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L128-3590HA35000K1
Description
WARM-WHITE 2835HE 3V 90 CRI FULL
Detailed Description
LED Lighting LUXEON 2835 White, Warm 3500K 2.71V 65mA 120° 1411 (3528 Metric)
Category
Lumens/Watt @ Current - Test
196 lm/W
Mfr
CRI (Color Rendering Index)
90
Series
Current - Max
480mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
CCT (K)
3500K
Supplier Device Package
1411
Flux @ 25°C, Current - Test
35lm (Typ)
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Current - Test
65mA
Height - Seated (Max)
0.030" (0.75mm)
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.71V
Thermal Resistance of Package
10°C/W