LDT-N2804RI
DigiKey Part Number
67-2308-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LDT-N2804RI
Description
DISPLAY 7SEG 0.28" TRP RED 12DIP
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Display Modules - LED Character and Numeric Red 7-Segment 3 Character Common Cathode 2V 10mA 0.394" H x 0.887" W x 0.240" D (10.00mm x 22.53mm x 6.10mm) 12-DIP (0.300", 7.62mm), 11 Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LDT-N2804RI Models
Category
Color
Red
Manufacturer
Lumex Opto/Components Inc.
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Packaging
Bulk
Current - Test
10mA
Part Status
Active
Millicandela Rating
1.4mcd
Number of Characters
3
Wavelength - Peak
635nm
Size / Dimension
0.394" H x 0.887" W x 0.240" D (10.00mm x 22.53mm x 6.10mm)
Power Dissipation (Max)
105mW
Digit/Alpha Size
0.28" (7.00mm)
Package / Case
12-DIP (0.300", 7.62mm), 11 Leads