RSB3-100M-A1K-C
DigiKey Part Number
2263-RSB3-100M-A1K-C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSB3-100M-A1K-C
Description
SEN FORCE 100KGF BUTTON WIT STUD
Customer Reference
Detailed Description
Load Cell Force Sensor 100.00kgf (220lbs)
Category
Accuracy
±0.1%
Manufacturer
Loadstar Sensors
Compensated Temperature
-10°C ~ 40°C
Series
Voltage - Supply
5V ~ 10V
Packaging
Box
Actuator Type
Button with Threaded Stud
Part Status
Active
Actuator Style/Size
Internal Thread, M12 x 1.75
Operating Force
100.00kgf (220lbs)
Includes
Sensor, Analog Interface, Power Supply, Calibration w/Certificate
Output
Analog Voltage (0.5V ~ 4.5V)
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C