V390ZU05PX2855 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 4,128
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
390 V 400 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 5mm
V18ZU05P
Building Automation – Protect/Sense/Control
V390ZU05PX2855
DigiKey Part Number
V390ZU05PX2855-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V390ZU05PX2855
Description
VARISTOR 390V 400A DISC 5MM
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
429 V
Manufacturer
Current - Surge
400 A
Series
Energy
10J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
80 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
250 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
330 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
351 V
Package / Case
Disc 5mm
Varistor Voltage (Typ)
390 V