V27ZS60PX10 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 3,796
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 360
27 V 2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Building Automation – Protect/Sense/Control
V27ZS60PX10
DigiKey Part Number
V27ZS60PX10-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V27ZS60PX10
Description
VARISTOR 27V 2KA DISC 20MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
29.7 V
Manufacturer
Current - Surge
2 kA
Series
Energy
120J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
13000 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
17 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
22 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
24.3 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
27 V