V250LS40BPX10 is available for purchase but is not normally stocked.
V250LS40BPX10
DigiKey Part Number
V250LS40BPX10-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V250LS40BPX10
Description
VARISTOR 383.5V 6.5KA DISC 20MM
Detailed Description
383.5 V 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Category
Varistor Voltage (Max)
413 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
1000 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
250 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
330 V
Varistor Voltage (Min)
354 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
383.5 V