V220ZC05PX2855 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 2,924
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
220 V 400 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 5mm
V18ZC05PX2855
Building Automation – Protect/Sense/Control
V220ZC05PX2855
DigiKey Part Number
V220ZC05PX2855-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V220ZC05PX2855
Description
VARISTOR 220V 400A DISC 5MM
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
242 V
Manufacturer
Current - Surge
400 A
Series
Energy
6J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
95 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
140 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
180 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
198 V
Package / Case
Disc 5mm
Varistor Voltage (Typ)
220 V