V18ZA1PX2855 is available for purchase but is not normally stocked.
Littelfuse Inc.
In Stock: 4,968
Datasheet
18 V 250 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
Building Automation – Protect/Sense/Control
V18ZA1PX2855
DigiKey Part Number
V18ZA1PX2855-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V18ZA1PX2855
Description
VARISTOR 18V 250A DISC 7MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
19.8 V
Manufacturer
Current - Surge
250 A
Series
Energy
0.8J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
2700 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
10 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
14 V
Varistor Voltage (Min)
16.2 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
18 V