V150LA1PX1347 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 2,400
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Building Automation – Protect/Sense/Control
V150LA1PX1347
DigiKey Part Number
V150LA1PX1347-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V150LA1PX1347
Description
VARISTOR 250V 1.2KA DISC 7MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
250 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
Category
Varistor Voltage (Max)
275 V
Manufacturer
Current - Surge
1.2 kA
Series
Energy
13J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
150 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
150 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
200 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
225 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
250 V