V130LA5PX2855 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 29
205 V 2.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Building Automation – Protect/Sense/Control
V130LA5PX2855
DigiKey Part Number
V130LA5PX2855-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V130LA5PX2855
Description
VARISTOR 205V 2.5KA DISC 10MM
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
225.5 V
Manufacturer
Current - Surge
2.5 kA
Series
Energy
20J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
450 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
130 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
175 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
184.5 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
205 V